...a zebra nebude!

Autor: Ivan Čerešňák | 2.5.2011 o 11:27 | (upravené 2.5.2011 o 20:26) Karma článku: 1,47 | Prečítané:  543x

Predstaviť si súčasné tridsťtisícové sídlisko nie je problémom ani pre toho kto býva v oveľa menšej obci. Hlavne jeho problémy s celkovou nevyváženosťou. Na jednej strane je v ňom až príliš veľa obyvateľov s rôznymi vzťahmi k motorovým vozidlám, ktoré prevádzkujú - a na druhej strane až príliš málo miesta na ich, aspoň dočasné, odloženie. Na jednej strane veľa prianí a požiadaviek a na druhej strane až príliš málo tolerancie a ohľaduplnosti. Na jednej strane veľa problémov a na druhej strane (zo strany mestských a policajných orgánov) až príliš veľa necitlivosti a nekonania.

...a zebra nebude!

Predstaviť si súčasné tridsaťtisícové sídlisko nie je problémom ani pre toho kto býva v oveľa menšej obci. Z bytovým domom nepohneš, cestu, parkovisko len tak nerozšíriš, počet bytov nezmeníš a stovky automobilov len tak hocikde neupraceš. A zo dňa na deň ich len pribúda. Človek príde domov po osemnástej a už nemá kde zaparkovať. Parkuje sa všade – rozumejme – nielen na miestach, ktoré sú k tomu určené. Aj na komunikáciách, ktoré kedysi slúžili len na presun vozidiel. Stačila šírka 6 – 7 metrov. Dnes pri jej okrajoch (v oboch smeroch) parkujú automobily – samozrejme protiprávne. Každé ráno – už od pol šiestej sa to začína hýbať. Nemôžeš vyjsť z radu vozidiel lebo každý sa ponáhľa. Pred každým vjazdom na hlavnú sa tvoria kolóny – musí sa čakať, no pritom čas beží a každý v tom okamihu už mal byť niekde úplne inde... Ak je kus voľnej cesty – letí sa, lebo na najbližšej križovatke sa bude zas čakať. Od siedmej sa začína aj pohyb školákov. Jedných dovezú, iní idú peši. Tí, čo idú po svojich pri prechádzaní cez vozovku riskujú, keď vstupujú do vozovky spomedzi zaparkované autá – nie je tam totiž žiadny priechod pre chodcov. „Sodoma – gomora“ končí o štvrť na deväť, aby o pár hodín zas mohla začať... Neúnosné a neznesiteľné!

Nie však beznádejné. Riešenie je úplne jednoduché – celú túto zónu, vrátane cesty, pri ktorej je základná škola označili dopravnými značkami „Obytná zóna“ a situácia sa (ako šibnutím čarovného prútika) v ten okamih úplne zmenila. Autá parkujú len na miestach, ktoré sú označené ako parkovisko, ľudia (dospelí i deti) sa voľne pohybujú po ceste, deti (i mladšie ako 10 rokov) sa slobodne a bezpečne bicyklujú po komunikáciách tejto obytnej zóny aj bez dozoru dospelej osoby – lebo vozidlá sa presúvajú pomaly – rýchlosťou najvyššou 20 km/h. Takto presne je to i v blízkosti Základnej školy na Škultétyho ulici v Nitre. Že je to len fikcia, zbožné prianie a fantasmagória technokratov na príslušných útvaroch mesta a dopravného inšpektorátu – je naprosto jasné! Práve opak je pravda – o tom veľmi presvedčivo hovoria tamojší obyvatelia, hlavne však rodičia školákov. Žiadali patričné úrady, aby na tejto ceste, po ktorej i napriek tomu, že je to v obytnej zóne, doslova lietajú motorové vozidlá zriadili priechod pre chodcov. Dostali odpoveď z dopravného inšpektorátu, že ...“je nelogické, aby bol v obytnej zóne (teda tam, kde je povolená rýchlosť najviac 20 km/h) priechod pre chodcov“!!! Obyčajný, sedliacky rozum našepkáva – ak teda dopravná značka Obytná zóna je len pre „srandu králikov“ a nie pre účastníkov cestnej premávky, je treba rešpektovanie jej významu kontrolovať a vynucovať. Logicky! Alebo ju jednoducho odstrániť (vôbec nič by sa pritom nezmenilo, najmä nie správanie sa vodičov) a pre potreby a bezpečnosť žiakov Základnej školy a ich rodičov zriadiť priechod pre chodcov. Logicky. Ale takto rozmýšľajú sedliaci, nie študovaní ľudia!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?