Ach, pán prezident!

Autor: Ivan Čerešňák | 28.7.2011 o 10:29 | (upravené 28.7.2011 o 12:34) Karma článku: 5,58 | Prečítané:  1473x

Zas musela hlava štátu zakročiť a vrátiť na prerokovanie návrh novely zákona o cestnej premávke. Sporné je najmä to ustanovenie, podľa ktorého vlastníkovi (držiteľovi) motorového vozidla na jeho vyradenie z evidencie na dopravnom inšpektoráte by malo stačiť čestné vyhlásenie, že jeho vozidlo už fyzicky neexistuje. V tomto čestnom vyhlásení by malo byť uvedené i to, akým spôsobom bolo toto vozidlo zlikvidované. O čo tu vlastne ide?

 

Okrem iného i o to, aby takéto vozidlá, ktoré svojím technickým stavom už dávno pred ich vyradením nespĺňajú podmienky prevádzky na pozemných komunikáciách, znečisťujú svoje okolie, zaberajú miesta na preplnených parkoviskách najmä našich sídlisk, svojím vzhľadom pôsobia neesteticky a sú predmetom vandalov - jednoducho zmizli. Zmizli, ale zákonným spôsobom!

K tomu, aby sa tak stalo je nevyhnutná jedna dôležitá skutočnosť, a síce - vozidlo musí byť vyradené z evidencie vozidiel na okresnom dopravnom inšpektoráte (ODI). Ak sa tak stane (akýmkoľvek spôsobom) mal by takýto vlastník (držiteľ) vozidla vedieť, že (pokiaľ toto vozidlo neprevedie na iného na účely jeho využitia ako motorového vozidla) toto jeho vozidlo sa automaticky stalo nebezpečným odpadom a preto má povinnosť (podľa zákona o odpadoch) ho z verejného priestranstva na vlastné náklady odstrániť - a to bezodkladne. Ak tak neurobí, OÚŽP takémuto držiteľovi vozidla uloží pokutu do výšky 663,87 € a odstránenie vozidla zabezpečí správca cesty (verejného priestranstva) na náklady držiteľa vozidla - a to odovzdaním na určené parkovisko!

Ak sa do jedného roka od odovzdania takéhoto starého vozidla na určené parkovisko neprihlási jeho držiteľ alebo iná oprávnená osoba, považuje sa takéto vozidlo za opustenú vec - s príslušnými súvislosťami.

Avšak k tomu, aby toto všetko takto fungovalo je nevyhnutné, aby ODI o tejto skutočnosti (o vyradení konkrétneho vozidla z evidencie vozidiel) informoval príslušný OÚŽP, ktorý na základe tejto informácie môže začať konať! Obvodný úrad životného prostredia však, už roky dozadu, takto nekoná, lebo:

1. nežiada potrebné informácie od ODI,

2. v rámci svojich právomocí je v tomto smere absolútne neaktívny, lebo

2 a) nemá vo svojej pôsobnosti žiadne tzv. „určené parkovisko" - a tým je to všetko vybavené!

O čom sa tu prú zákonodarcovia s prezidentom?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?