Čo sme? Kde sme – Slovensko?!

Autor: Ivan Čerešňák | 8.12.2011 o 10:22 | (upravené 8.12.2011 o 10:28) Karma článku: 6,19 | Prečítané:  1472x

Pred pár dňami bola na výstavisku Agrokomplex v Nitre výstava zvierat. Prišlo hodne návštevníkov - zaplnilo sa okolie motorovými vozidlami, aj bezvýznamná priľahlá slepá ulica (Botanická) vedúca k bytovému domu. Využili ju na parkovanie štyria („nenitrianski") vodiči. Všetkým štyrom zakrátko „obuli" nitrianski mestskí policajti ich vozidlá do „papúč" - a samozrejme „zinkasovali"..

 

V podstate právom, veď všetci štyria porušili zákon - spomínaná ulička aj keď bola slepá bola predsa len obojsmerná a pri parkovaní nezostalo medzi vozidlami a vzdialenou stranou vozovky šesť metrov. Jednoducho niekomu to prekážalo - a oznámil to na stopäťdesiatdeviatku - a oni (mestskí policajti) v takomto prípade, prísť a riešiť vec museli... Túto vetu by som zvlášť zdôraznil a parafrázoval: totiž a žiaľbohu - nemožno o mestskej polícii jednoznačne tvrdiť (hoci by sa patrilo...), že by  všetky priestupky v oblasti tzv. statickej dopravy riešili a objasňovali nekompromisne bez rozdielu!  Niektoré riešia na mieste - hneď po ich zistení a niektoré, také isté, tie obchádzajú bez povšimnutia. No a ten dôvod (ne)všímať si to čo (ne)treba - ten má zas strašne veľa podôb a súvislostí (netreba sa o nich zmieňovať...). Pre ilustráciu - jeden z takých „dôvodov" kvôli ktorému treba privolať mestskú políciu je - ak vám takéto porušenie príliš vadí, ak sa chcete niekomu pomstiť alebo ak tvrdohlavo nástojíte na potrestaní konkrétneho priestupcu...).

Podľa zákona o obecnej polícii - obecný (mestský) policajt objasňuje (okrem iného) aj priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho:

1. z dopravnej značky zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,

2. zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie (ust. § 25 zákona o cestnej premávke) a vjazd vozidiel

V meste Nitra, najmenej na stopäťdesiatich ďalších uliciach rôznej dôležitosti a významu permanentne alebo striedavo pravidelne (v dopoludňajších alebo odpoludňajších hodinách) pretrváva protiprávny stav vyplývajúci z porušenia práve tohto ustanovenia zákona o cestnej premávke - o zákaze zastavenia a státia - avšak s tým rozdielom, že na týchto komunikáciách ešte nikto nedostal za takýto priestupok pokutu. Dokonca ani vtedy, keď na to upozorníte Mestskú políciu. V zakomplexovanom štáte, medzi zakomplexovanými ľuďmi rôzneho postavenia, honoru, presvedčenia, politickej príslušnosti, atď., sa totiž musí selektovať, obchádzať a naivne zdôvodňovať racionálnosť iracionálnosti. Tak sa potom stáva, že na jednom mieste sa uplatňujú sankcie za porušenie zákona a na druhom mieste sa také isté porušenie zákona toleruje! V zóne s dopravným obmedzením (zákazom státia na inom mieste ako na mieste označenom ako parkovisko) sa toleruje parkovanie hocikde na ceste, na chodníku, z časti na vyznačenom priechode pre chodcov, na vyznačených miestach, kde je vodorovným dopravným značením zakázané zastavenie i státie - no skúste však odstaviť vozidlo na vyznačenom (platenom) parkovisku bez zaplatenia parkovného. Po pár minútach je pri vašom vozidle hliadka mestskej polície - a „papuče"! Prečo práve tam a vám? Nuž preto, lebo... Lebo, okrem iného, „tým, že ste nezaplatili parkovné, ste automaticky uznaný vinným zo spáchania priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa §§§§§§§§§"!

Prečo je to tak? Prečo je príslušníkovi mestskej (obecnej) polície dovolené udeľovať výnimky z jednotlivých ustanovení zákona? Prečo Zákon Národnej rady Slovenskej republiky (aj zákon o cestnej premávke) nemá všeobecnú platnosť? Pokiaľ sa jedná o to parkovanie - ak už skutočne nie je kde parkovať, prečo sa doposiaľ protiprávne parkovanie oficiálne, z úradnej moci „nevymaní" z protiprávneho stavu tým, že sa napríklad odstráni nezmyselná dopravná značka, ktorá to zakazuje, prečo sa ulica, na ktorej sa (vraj) musí parkovať  nezjednosmerní, aby to parkovanie bolo legálne..? Neverím, že by v modernej spoločnosti s moderným právnym poriadkom bolo potrebné trpieť protiprávny stav. Z akýchkoľvek dôvodov!  Ak predsa, tak potom je nielen ten zákon, ale celá spoločnosť aj s jej parlamentom k ničomu!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?