Socialistické plánovanie?

Autor: Ivan Čerešňák | 30.12.2011 o 20:15 | (upravené 30.12.2011 o 20:20) Karma článku: 4,28 | Prečítané:  872x

Počúvam „Zákrutu" - Slovenská republika nesplnila svoj záväzok na tento rok v oblasti dopravných nehôd - najmä čo sa týka počtu usmrtených... Bolo ich viac...  

Nerozumiem tomu. Predstavujem si mladú vodičku - čerstvú absolventku autoškoly, ako si sadá do nového auta a vydáva sa na ďalšiu z tých prvých samostatných jázd. Na jednej z križovatiek, pri odbočovaní vľavo,  zapne smerovku a bez pohľadu do spätného zrkadla - odbočí... Pozor! Za tým slovným spojením „bez pohľadu do spätného zrkadla" začína totiž nehodový dej! Ako skončí? Od čoho (od koho?) závisí jeho priebeh a výsledok? Ona, tá mladá vodička, sa nepresvedčila, či ju práve v okamihu, keď začína krútiť volantom niekto nepredchádza. Vieme všetci veľmi dobre, že to môže byť motocyklista, vodič osobného motorového vozidla - sám, možno s celou svojou rodinou, možno to bude vodič autobusu s tridsiatimi cestujúcimi. Možno tú nešťastnicu nebude práve vtedy nikto predchádzať. Možno ten vodič autobusu zavčasu zareaguje, má ešte čas a priestor na zastavenie, možno však pri brzdení dostane šmyk, vbehne do priekopy a v jeho vozidle zahynie päť cestujúcich. Možno, možno...

Nerozumiem tomu a práve preto sa pýtam: je možné už začatý nehodový dej nejako (hlavne pozitívne) ovplyvniť? Vyhodnotiť jeho výsledok, analyzovať, štatisticky podchytiť - to áno, ale ovplyvniť!?

Iný vodič prichádza so svojím vozidlom (vezie v ňom celú svoju rodinu) ku križovatke riadenej svetelnými signálmi. Nad jeho jazdným pruhom sa rozsvieti červené svetlo - automaticky šliape na brzdu a zastavuje. Za tým slovným spojením „...šliape na brzdu a zastavuje" začína totiž nehodový dej. To červené svetlo, na ktoré tento vodič reaguje je v skutočnosti obrys smerovej šípky doľava podsvietený výrazným červeným svetlom, ktoré však platí pre vedľajší jazdný pruh. Došlo ku klamlivému vnemu - a fatálnej reakcii. Za týmto vodičom ide tridsaťtonový kamión - jeho vodič pozná situáciu preto je reakciou vodiča osobného auta zaskočený - šliape na brzdu aj on... Ako to skončí? Podarí sa mu zastaviť ešte pred autom tohto nešťastníka? Alebo doňho narazí a vtlačí do križovatky priamo pod kolesá iného kamióna? Alebo, alebo...?

Nerozumiem tomu - ako môže niekto z kancelárie ministerstva (alebo Európskej komisie!) rozhodovať o počte usmrtených účastníkov cestnej premávky pri dopravnej nehode! Je vôbec možné určovať v tomto smere nejaké limity?

Počet dopravných nehôd ako takých sa „nám" s vopred zaručeným výsledkom v nedávnej minulosti podarilo znížiť. Bolo to dosť odvážne a profesionálne rozhodnutie. Stačilo k tomu len preklasifikovať dopravnú nehodu, pri ktorej nedôjde k usmrteniu alebo zraneniu osoby, poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia, neuniknú nebezpečné veci alebo pri nej nedôjde k hmotnej škode väčšej ako 4 000 eur - na takzvanú škodovú udalosť... Myslím si, že podobné zmysluplné rozhodnutie by bolo vhodné použiť aj v tomto smere. Stačilo by, aby sa pod pojmom dopravná nehoda s následkom smrti hodnotila len tá nehoda, pri ktorej dôjde k úmrtiu osoby najneskôr do štyroch sekúnd po udalosti. A bolo by.

Nemôžem si pomôcť, ale pripomína mi toto celé situáciu v našom bývalom socialistickom poľnohospodárstve, keď sa na jednotlivých JRD dávali socialistické záväzky typu - zvýšime úrodnosť našich jablkových sadov o 38%, výnosy pšenice o 41,5% a dojivosť našich kráv o 12%.

(Chcem poznamenať, že aj tá udalosť v cestnej premávke, pri ktorej zahynuli naraz traja ľudia začala presne tým istým ako tá, pri ktorej došlo len k zľaknutiu a pískaniu pneumatík - a to zlyhaním človeka, ktorý bol nepozorný, neprispôsobivý a p., ale aj nedostatočne informovaný alebo dokonca dezinformovaný.)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?