Prečo ma irituje slovo "agrokomplex"?

Autor: Ivan Čerešňák | 31.8.2015 o 17:15 | Karma článku: 11,33 | Prečítané:  15510x

Nekonečné prúdy (viac postávajúcich ako pohybujúcich sa) motorových vozidiel. Úplne zaplnené nielen parkoviská, ale komplet priestory (vrátane trávnatých plôch) pred obytnými domami vo vnútroblokových priestoroch sídliska Chrenová

Dopravné značenie so zákazom vjazdu (s výnimkou dopravnej obsluhy) do jednotlivých ulíc sú len prekážajúcou smiešnou kulisou v tomto chaose, ktorej smiešnosť znásobuje i asistencia príslušníkov mestskej polície, ktorým nevadí za chrbtom „dopravná obsluha“ zo Žiaru nad Hronom, Bratislavy, Veľkého Krtíša... Ak chcete (nebodaj musíte) použiť svoje motorové vozidlo – máte slabú šancu dostať sa na hlavnú a vôbec žiadnu šancu vrátiť sa naspäť – nielen na svoje miesto, ale ani ku svojmu domu. Ak musíte nebodaj odviesť svojho chorého otca na ošetrenie do polikliniky – po 15 minútach sa k nej dostanete akurát tak na dohľad... Autobusy MHD meškajú 40 minút, sanitka sa k vám nedostane. Úplne zaplnené verejné parkoviská, parkoviská nákupných centier – vrátanie miest vyhradených pre osoby ZŤP! Na obyčajnej križovatke pri nákupnom centre LIDL na Fatranskej ulici pri poliklinike v čase od pol desiatej do pol siedmej podvečer - každú hodinu prejde (premotá sa – hľadajúc vhodné miesto na zaparkovanie a potom v snahe dostať sa von) okolo 1 400 motorových vozidiel! Znehodnotené životné prostredie až k neznesiteľnej miere – hlukom, prachom, výfukovými splodinami, nemožnosťou slobodného pohybu – spôsobujúce nadmieru stresujúce prežívanie. To všetko v mieste, kde bývame, kde máme svoj byt, máme mať svoj domov, svoje „súkromie“, kde chceme vyjsť von so svojimi deťmi, vnúčatami. To všetko a zakaždým, keď je na nitrianskom výstavisku „akcia“ ako „Agrokomplex“, „Autosalón“, „Nábytok a bývanie“. Mali ste už niekedy pocit, že zostať vo svojom dome, vo svojom byte sa stáva neznesiteľným faktom a potrebujete odtiaľ odísť? Aspoň na štyri dni?! A potom zas. A potom zas! My mnohí Chrenovčania takéto pocity prežívame.

Od roku 1974, keď bol výstavný areál Agrokomplexu odovzdaný do užívania si tieto súvislosti príslušní činovníci mesta, ale i výstaviska, spolu s vedením polície začali uvedomovať – samozrejme i s odhodlaním ich riešiť. Doteraz! Štyridsať rokov dozadu nie je mesto, spolu s riaditeľstvom AX a políciou schopné tento problém vyriešiť! Mám dojem, že skôr sa hľadajú príčiny prečo sa to nedá ako naopak! Len zisk! (Čo iné napadne človeku, keď pri plánovanej návšteve tohtoročného „Agrokomplexu“ až 100 000 ľudí, riaditeľstvo AX celú jednu polovicu svojho veľkého parkoviska pred hlavným vchodom, cez návštevné hodiny a bez akejkoľvek kompenzácie prenajme„Chrenovským stánkom“...?).

AX tohto roku očakával na výstave „Agrokomplex 2015“ 100 000 návštevníkov. Ono – viacerí neprišli so svojimi vozidlami, ale tiež je pravda, že nie v každom vozidle boli štyria cestujúci... Keby v každom motorovom vozidle prišli štyria cestujúci, tak je to 25 000 motorových vozidiel. Keď aj len 6 250 vozidiel denne. Tých návštevníkov však prišlo až 109 816! Prečo všetci títo musia vojsť na naše sídlisko – k našim domom a bytom ako také osy k prekrojenému melónu? Predstavitelia mesta, riaditeľstvo AX - nemyslíte si, že skúšať takýmto spôsobom donekonečna bezhraničnú trpezlivosť domácich obyvateľov už hraničí s drzosťou, neúctou, pohŕdaním? Za toto od nás mesto vyberá dane a poplatky? V piatok (21.) a v sobotu (22.) bola situácia taká kritická, že dopravný inšpektorát dal pokyn riaditeľovi mestskej polície na totálne uvoľnenie všetkých priestorov sídliska (odstránenie dopravných značiek so zákazom vjazdu a „nerobením problémov“ vodičom nerešpektujúcim akékoľvek porušenie zákazu státia). Toto má byť riešenie!?

A to je len ten ľudský pohľad na tento cirkus. Z hľadiska profesionálneho – čím asi sa zaoberajú príslušné orgány mesta, príslušné komisie pri mestskom zastupiteľstve v súčinnosti s riaditeľstvom AX? Tento - len na vstupnom (a len) na tohtoročnej výstave vybral najmenej 350 000 eur. K tomu – naviac a hlavne poplatky od jednotlivých vystavovateľov za prenájom priestorov, hál a pavilónov! Areál Agrokomplexu má desiatky hektárov plochy vhodnej na vybudovanie (poskytnutie) aspoň dočasných parkovacích plôch. Prečo táto plocha je doteraz ešte stále nevyužívaná? Má snáď vedenie AX ešte stále na to málo prostriedkov? Kde ešte na svete pri takýchto veľkých podujatiach (výstavách) sa starostlivosť o návštevníkov rieši takýmto primitívnym spôsobom, že sa púšťajú (i so svojimi motorovými vozidlami - v tisícoch (!) priamo do obytných priestorov sídliska? Je naozaj (vo vyspelej? spoločnosti) až takým problémom nájsť spôsob, ako všetkých týchto návštevníkov niekde jednoducho nevpustiť, ale (cez dostupné médiá a zákonným spôsobom) vopred jednoducho a transparentne informovať, usmerniť, a naviesť do pripravených priestorov? Prečo napríklad veľké záchytné parkovisko pri bývalom hoteli „Olympia“ nie je absolútne na takúto vec pripravené (značne poškodený povrch, neexistujúce vodorovné dopravné značenie – a zabezpečená kyvadlová doprava k areálu výstaviska? Čo tak k tomuto účelu a podobným spôsobom využiť priestor so stovkami parkovacích miest pod R1 na Novozámockej ulici? To však chce len jedno – mať úprimný záujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?